دست نوشته های خودم

همه درددلها ، حرفها و یادداشتهای خودم …
نتایج مدیریت صحیح و اثرات آن !
نویسنده:
۱۹ شهریور ۸۸

چند وقت پیش مطلبی رو نوشته بودم که مربوط بود به نتیجه گرفتن از مدیریت صحیح و اینکه این هنر جه اثری روی زندگی مردم داره. متاسفانه این جزئی از بزرگترین مشکلات سیاستمداران کشور ما هست !!! چون اصلا اونها در عوالم دیگه ای هستند !! نمونش رو هم میشه تو این چند ماه دید.

واقعا برای ما غیر قابل باوره !! دوست دارم خلاصه ای از داستان پرغم و غصه متروی مشهد رو براتون بگم !!

در ابتدا ، شروعش و تصمیم گرفتن برای نحوه اجراش ، پیشنهاد ژاپنیها برای یک قطار شهری بدون درد سر و کم هزینه که آقایون گفتند نهههههههههه !!! این کار باید با کمک و بازوی توانمند متخصصین داخلی انجام بشه !!  سرانجام بعد از سالها ، زجر دادن مردم ، از بین بردن ده ها میدان و خیابان و جلوه های زیبای شهری ( میدان های بزرگ و زیبا ، تونل سبز ملک آباد و …. ) ، به بهانه خراب کردن خیابان مغازه های مردم  رو تعطیل کردن که مثلا قرار بود ۶ ماه طول بکشه تبدیل شد به ۱۸ ماه، اذیت شدن زوارهایی که همه خندشون گرفته از این وضعیت !! ( پسرخاله من مجتبی وقتی این پروژه شروع شده بود  ۶ سالش بود و الان ۱۶ ۱۷ سالشه و هنوز هم که میاد میبینه قطاری در کار نیست !!)  و صدها مشکل دیگه. من کاملا قبول دارم که باید بعضی از هزینه ها بشه تا تکنولوژی !! به زندگی مردم بیاد اما هزینه برای حماقت مسوولین هرگز !  ( لطفا به تاریخ این اخبار هم توجه کنین : اینجا و اینجا)

جالبه که بدونین که بعد از مدتها ، آقایون به این نتیجه رسیدند که اندازه ریل ها به واگن ها نمی خوره ، و تصمیم گرفتند که سفارش قطار مخصوص برای این ریل ها رو بدهند !! می دونم باور نمی کنین !!

از اون بد تر اینه که ماها اصلا این عربها رو مثلا آدم نمی دونیم !! اما میخام بگم این تفکر اشتباه تموم شده !! الان باید با احترام و با درک اینکه اونها سالها از ما جلوتر هستند باهاشون برخورد کنیم !!!!

مطلب پایین ، مطلبیه که دیروز رو خبرگزاریها اومد! بخونین و قضاوت کنین !

منبع : اینجا و اینجا و اینجا

درست در همان روزی که مسئولان دبی از ۴۹ ماه پیش وعده آن را داده بودند، مترو دبی در تاریخ ۰۹/۰۹/۰۹ و درست راس ساعت ۹ و ۹ دقیقه و ۹ ثانیه شب افتتاح شد تا بار اصلی ترافیک در شهر دبی را بر دوش بگیرد.
مترو دبی دو خط قرمز و سبز جمعا به درازای ۷۵ کیلومتر و ۴۷ ایستگاه دارد که پس از تکمیل نهائی در سال ۲۰۱۲ طولانی ترین متروی تمام اتوماتیک و بدون راننده دنیا خواهد بود.
ایستگاه برجمان در مرکز شهر دبی بزرگترین ایستگاه زیرزمینی مترو در دنیاست.
درست ساعت ۹ امشب شیخ محمد حاکم دبی در ایستگاه مرکز خرید امارات (Mall of the Emirates) به عنوان اولین مسافر متروی این شهر یک بلیت آبی خرید و شش ایستگاه را با مترو سفر کرد.
رسانه های دبی از جمله تلویزیون ها، رادیو ها و روزنامه های دبی پوشش بی سابقه ای برای این افتتاح تدارک دیده اند. انچه به این رویداد اهمیت داده، رسیدن به زمان پیش بینی شده علیرغم شرایط بسیار نامساعد اقتصادی دنیا و به ویژه در دبی می باشد.
این اتفاق دوباره دبی را در سراسر جهان بر سر زبان ها خواهد انداخت، ضمن اینکه شیخ محمد معمار دبی نوین هم امروز صبح در مراسم دیگری وعده داده بود که دبی دوباره خیلی زود به روزهای طلائی خود برخواهد گشت، چون وزش باد مخالف برای این امیر نشین به پایان رسیده است.
این پروژه با نیروی کار ۳۰ هزار نفر طی ۴ سال و با صرف هزینه ای معادل ۲۸ میلیارد دلار توسط ۵ پیمان کار اصلی و ۱۵۰ پیمان کار دیگر توانست در زمان تعیین شده افتتاح شود.
از نقطه نظر جامعه شناسی شهری، راه اندازی مترو در شرایطی که دبی به سر می برد می تواند الگوی زندگی و هنجارها و ناهنجارهای رایج زندگی در این امیر نشین را با تغییرات عمیقی مواجه سازد، شاید به همین دلیل هم بود که با وجود شرایط سخت اقتصادی که دبی با آن روبروست، شخص شیخ محمد حاکم دبی روند پیشرفت کار دبی را دنبال و از آن پشتیبانی کرد.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

4 پیام برای نتایج مدیریت صحیح و اثرات آن !

 1. ندا اکرمی گفت:

  متاسفانه باید گفت مطلبتون کاملا صحیحه.
  ما هنوز یاد نگرفتیم که رموز موفقیت رو از اهلش یاد بگیریم یا شاید هم نمی خوایم یاد بگیریم

 2. مجیدی گفت:

  آقا از این قطار شهری نگو که واقعا دلم خونه ازش ببین نیرو گرفتن هنوز مشخص نکردن حقوقشون چقدره و هنوز مشخص نکردن که آموزشیشون چطور اجرا بشه تازه تمامی بچه هایی که از شهرستان میان برا آموزش باید برن دسته جمعی خونه کرایه کنن و به متاهلین تو تهران که ۹ ماه آموزشی اونجا دارن واحد داده نمیشه و حتی نیروهایی که دارن اونجا کار میکنن همشون از وضع ناجور مدیریتی دم میزنن و بسیار ناراضی. اینا هنوز سازمانشون منسجم نشده و کاملا خر تو خره اونوقت ما از کدومشون پیگیری بخوایم برا راه اندازی قطار شهری که هنوز تو سیستم اداریشون رئیس و مرئوس دقیقا مشخص نشده.بله

 3. مصطفی عزیز این مطلبت واقعا دل آدم رو به درد میاره. وقتی تونل مترو رو با چرخ چاه می کنن دیگه چه انتظاری داری. واقعا از این پروژه اوج شعور و فهم مدیرها رو میشه فهمید. یعنی انسان همین جور چهار چنگولی می منونه که این ها اندازه گااااااااااااااو نمی فهمن. چقدر سرمایه و وقت مردم هدر رفت و میره به خاطر یه مشت مدیر بی شعور و نفهم.
  این تازه یه پروژه هست که ما داریم به چشم خودمون می بینیم معلوم نیست چه کارها و پروژه های دیگه این چنینی تا حالا انجام شده.
  یکی نیست به این ها بگه نفهم وقتی نمی تونی نکن خوب. همون جوری که قبلا بود خوب بود. یه بلوار ملک آباد داشتیم که همه ایران حسرتش رو می خوردن. فاتحش رو خوندن. واقعا آدم افسوس می خوره.
  یه چیز دیگه رو هم من هیچ وقت نفهمیدم. فلکه ضد رو چرا با خاک یکسان کردن؟؟؟

 4. s گفت:

  فعلا که اوضاعمون خرابتر از این حرفاست که بخوایم به این چیزا فکر کنیم. بزار سر خود ایران بودنش به نتیجه برسیم, بعد!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *