دست نوشته های خودم

همه درددلها ، حرفها و یادداشتهای خودم …
هاست وارز و کپی لفت چیست ؟
نویسنده:
۲۳ شهریور ۸۸

این مطلب رو مدتها پیش خونده بودم، و خیلی وقت بود که میخواستم بزارمش اینجا تا این که بالاخره فرصتش پیش اومد. قبلش یک نکته میخام بگم راجع به قانون کپی رایت (Copy Right)  و اینکه این قانون الان تو کشور ما هیچ ارزشی نداره و در نتیجه همه به راحتی هر نرم افزار یا هر تولیدی دیگه ای رو استفاده می کنند. یک سری قوانین جدید هم براش اومده اما اصلا کافی نیست ، ضمنا ضمانت اجرایی هم نداره ، در نتیجه میشه گفت وجود نداره. و صد البته وقتی ۹۰% نرم افزارهای ما خارجی هست ( شایدم بیشتر ) اونوقت ما باید تابع قوانین کپی رایت (Copy Right)  جهانی باشیم که باز هم مثل همیشه ، همه دنیا بد هستند و ما کار درست رو داریم انجام میدیم.

اما انتظاری از دولت و مسوولین در مورد این مساله ندارم چون میدونم که هنوز به فواید این مساله پی نبرده اند . مساله مهمتر و شاید دردآورتر اینه که برخی از هم نسل های ما ، و باز بدتر برخی از همکاران ما ، هنوز به این مساله ایمان ندارند. وقتی به دوستم میگم میخام دیکشنری نارسیس ( مثال واقعی ) رو بخرم و به راحتی بهم میگه واقعا ____ !!! آدم متاسف میشه ! جالبه که وقتی دلیل میارم که این نرم افزار رو بررسی کردم ، عالیه ، مشکلات استفاده از منابع سیستم رو نداره و هزار تا دلیل دیگه و اینکه حیف هست تا با نخردینش این شرکت رو برشکسته کنیم !!! ،باز هم تاکید میکنه روی حرفش ! و در نهایت میگم یک نسخه این نرم افزار رو میتونی رو ۵ تا سیستم !!! نصب کنی و میشه حدودا ۲۰۰۰ تومان سهم تو !!!!!!! ( فکر کنین ۲۰۰۰ تومان دیگه چقدره) و میگه خوب تو بخر من ازت میگیرم !!

اما مساله دیگه این هست که نرم افزارهای تحت وب هم باید طبق قوانین کپی رایت (Copy Right) روی یک فضای اینترنتی (هاست) قرار بگیرند ولی باز هم همیشه اینطوری نیست !! در دنیای هاستینگ هم سرورهایی وجود دارند که از قوانین کپی رایت (Copy Right)  استفاده نمی کنند که به اونها هاست وارز میگن !

اما قانون دیگه ای وجود داره به اسم کپی لفت (Copy Left)  که رحمان واسم توضیح داد و بسیار جالب بود. متن زیر عینا از دوست دانای خودم ویکی جان گذاشتم اینجا :

کپی‌لفت را می‌توان به تمامی آثاری که شامل حق کپی‌رایت می‌شوند، همانند موسیقی، کتاب، نرم‌افزار و … اعمال کرد. کپی‌رایت به پدیدآورندگان آثار اجازه می‌دهد تا حق نسخه‌برداری، ویرایش، و یا اقتباس کردن از آثارشان را از دیگر افراد سلب کنند. در مقابل، یک پدیدآورندهٔ اثر می‌تواند با استفاده از کپی‌لفت به تمامی افرادی که یک نسخه از اثر را دریافت می‌کنند حق نسخه‌برداری، ویرایش و اقتباس را اعطا کند و با استفاده از قوانین آن تضمین کند که این حق برای دیگر افرادی که نسخه‌ای از این اثر را دریافت می‌کنند همچنان محفوظ خواهد ماند.

در حالی که کپی‌رایت این اجازه را به پدیدآورندگان اثر می‌دهد تا حقوق کاربران و مصرف کنندگان را محدود کنند، کپی‌لفت روشی برای اعطای آزادی به کاربران و مصرف کنندگان و تضمین حفظ این آزادی برای کلیهٔ افراد است.

کپی رایت                    کپی لفت

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *