دست نوشته های خودم

همه درددلها ، حرفها و یادداشتهای خودم …
مصدق و ملی شدن صنعت نفت
نویسنده:
۱۴ مهر ۸۸

جالبه ، می دونیم ،  کم کسایی نبودن که از ایران در سازمانها جهانی و در راس اون سازمان ملل ،  برای حفظ حقوق ملت تلاش می کردند. و البته یک نفر بیشتر نیست که فقط از حقوق فلسطین و لبنان دفاع میکنه !!! امروز داشتم گوکل ریدر عزیزم رو مرور می کردم که مطلبی از سایت ایرانیان انگلستان دیدم که بسیار مطلب جالبی بود. کل مطلب رو با عکس گذاشتم ! (اینجا)

میخام قبلش یک نکته ای بگم و اون اینه که آقای احمدی نژاد ، رو دیوار کسی یادگاری بنویس که حداقل نمک میخوره ، نمک دون نشکنه. اظهارات آقای خالد مشعل ، رئیس بی خاصیت و ____ دفتر حماس رو بخونین  (اینجا) تا متوجه بشین که ما چقدر بدبخت شدیم ! ممنون از احمدی نژاد بابت این هم عزت خارجی که واسمون درست کردی ! ممنون ! در ضمن ترک کردن سالن سخنرانی محمود جان در سازمان ملل توسط لبنانی ها رو هم بزارین روش. (اینجا)

اظهارات خالد مشعل

خالد مشعل رییس دفتر سیاسى حماس از واژه جعلى خلیج عربى در سخنرانى خود در قلعه صلاح الدین دمشق استفاده کرد.

وى جمعه شب در سخنرانى خود به مناسبت جشن قدس پایتخت فرهنگى جهان عرب در سال گفت : امیدوارم همه کشورهاى اسلامى از شمال آفریقا؛ مصر؛ عربستان ؛ سوریه ؛ خلیج ع رب ى ؛ ایران ؛ اندونزى تا مالزى در یک صف در برابر دشمن بایستند.

سفر تاریخی مصدق به مقر سازمان ملل


روز چهاردهم مهرماه سال ۱۳۳۰ دکتر محمد مصدق که پنج ماه از دوران نخست وزیری اش را می گذراند، عازم نیویورک مقر سازمان ملل شد تا در این سازمان به ادعای دولت انگلیس درخصوص صنعت نفت ایران پاسخ دهد.


دکتر مصدق پس از شهریور ۲۰ و سقوط رضاشاه در انتخابات دوره ۱۴ مجلس بار دیگر در مقام وکیل اول تهران به نمایندگی مجلس انتخاب شد. در این مجلس برای مقابله با فشار شوروی برای گرفتن امتیاز نفت شمال ایران، او طرحی قانونی را به تصویب رساند که دولت از مذاکره در مورد امتیاز نفت تا زمانی که نیروهای خارجی در ایران هستند منع می‌شد.


مصدق در این سفر با مقامات بلندپایه کشورهای مختلف جهان دیدار و گفتگو کرد. در همین جلسات گفتگو او توانست نظر بسیاری کشورها را در خصوص اقامه دعوای انگلیس علیه ایران، به نفع کشورمان جلب کند.


پس از ترور نخست‌وزیر وقت سپهبد حاجیعلی رزم‌آرا، طرح ملی شدن صنایع نفت به رهبری دکتر مصدق در مجلس تصویب شد. پس از استعفای حسین علاء که بعد از رزم‌آرا نخست وزیر شده بود، در شور و اشتیاق عمومی دکتر مصدق به نخست وزیری رسید و برنامه خود را اصلاح قانون انتخابات و اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت اعلام کرد.


پس از شکایت دولت انگلیس از دولت ایران و طرح این شکایت در شورای امنیت سازمان ملل، دکتر مصدق عازم نیویورک شد و به دفاع از حقوق ایران پرداخت. سپس به دادگاه لاهه رفت و با توضیحاتی که در مورد قرارداد نفت و شیوه انعقاد و تمدید آن داد، دادگاه بین‌المللی خود را صالح به رسیدگی به شکایت بریتانیا ندانست و مصدق در احقاق حق ملت ایران به پیروزی دست یافت.


ژوزف آلسوپ تحلیلگر برجسته آمریکائی در نیویورک هرالد تریبون نوشت موفقیت استثنائی ایران سبب تحریک و تهییج دولت های عربی شده و مصر آماده لغو معاهده خود [بر سر اداره کانال سوئز] با بریتانیاست و در سراسر منطقه عکس العمل های نامساعدی به وجود آمده که موقعیت موسسات نفتی آمریکائی را نیز به خطر می اندازد.


به گزارش رسانه ها و خبرگزاری های بین المللی، روزی که دکتر مصدق به مقر سازمان ملل رفت و دهها خبرنگار و عکاس بر سر راهش سبز شدند، روزی بی نظیر در تاریخ سازمان ملل در ششمین سال تاسیسش بود.


این جلسه در حالی که همه چیز به نفع بریتانیا بود اما نتیجه آن چنان که نماینده بریتانیا می خواست نشد. حضور دکتر مصدق و استدلال های وی نظم و اتحادها را به هم ریخته بود.


در حالی که دکتر مصدق علیرغم دعوت رسمی دبیرکل سازمان ملل حاضر به شرکت در شورای امنیت نشد، اول نماینده فرانسه پیشنهاد کرد که شورای امنیت تصمیمی نگیرد تا دیوان بین المللی لاهه نظر بدهد، آنگاه سر گلادوین جب اعتراف کرد که موفق به جلب نظر اکثریت نشده است بنابراین با پیشنهاد فرانسه موافق است. در نتیجه هشت عضو با فرانسه موافقت کردند، شوروی سابق تنها مخالف بود و هند در جلسه شرکت نکرد و یوگوسلاوی رای ممتنع داد.


جلسه شورای امنیت صحنه‌ای بود که مصدق نقش خود را با مهارت تمام به انجام رسانید. آچسن نیز در نوشته خود چیره‌دستی مصدق را در کار خود ستوده و گفته است که «او یک‌شبه به ستاره تلویزیون تبدیل شد.»

دکتر مصدق در آن جلسه گفت: “تهدید یک دولت بزرگ که برای انجام مقاصد خود به چترباز و کشتی جنگی متوسل شده نشان می دهد که سازمان ملل در حفظ صلح و امنیت جهان چندان به وظیفه خود عمل نمی کند و این وضع صلح جهانی را متزلزل می کند و شبیه دعوای گرگ و میش است.”


مصدق در جلسه سازمان ملل توانست از حقانیت ملت ایران در ملی کردن صنعت نفت دفاع جانه ای کند و با پیروزی به کشور بازگردد.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

8 پیام برای مصدق و ملی شدن صنعت نفت

 1. اس گفت:

  این عکسا چرا این جورین؟

 2. اس گفت:

  مرسی درست شدن – یه شعر بی ادبی هست که هی میگه که این کجا و آن کجا
  حالا اینم شده حکایت ما

 3. zahra گفت:

  vaghean mamnoonam kheili aksaye jalebi bood ta hala nadide boodam!:D

 4. علی گفت:

  سلام ممنون از وب جالبتون یه سری از عکسهای سیاستمداری جهان لازم دارم آگه ممکنه برام سند کنید البته میدونم توقع زیادی در هر صورت ممنون . خدانگهدار

 5. خالد گفت:

  درود به روان پاک دکتر مصدق قهرمان و ناجی نفت در ایران .

 6. خالد گفت:

  درود به روان پاک مصدق . قهرمان ملی نفت .

 7. سامان گفت:

  سلام وب قشنگی داری اگه میخوای تبادل لینک کنیم خوشحال میشم

 8. فاطمه گفت:

  سلام
  خسته نباشید بابت مطالبی که در وبلاگ گذاشتید.
  تاریخ ایران نقاط تیره و روشن زیادی داره ، اما بعد از ۴ سال تاریخ خوانی مداوم این اولین باری بود که این مطالب ناقص را که نویسنده ی اون یک ایرانی تبار است را خوندم ، با احترام به دوستانی که نظر گذاشتن لطف کنید قدری دیدگاه خودتون را ترمیم کنید و سطح اطلاعات خودتون را از طریق منابع معتبر بالا ببرید . انشاالله بعد از مطالعه دقیق نظرات خود را در همین وبلاگ قرار بدید.یاعلی هم وطن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *