دست نوشته های خودم

همه درددلها ، حرفها و یادداشتهای خودم …
تهی شدن ذخیره ژنتیکی کشور از ضریب هوشی بالا
نویسنده:
۲۶ مهر ۸۸

مطلب جدیدی توی سایت ایرانیان انگلیس خوندم که عینا گذاشتم اینجا. این مساله ذکر شده خیلی مهم و حیاتی هست ولی اصلا به ذهن کسی خطور نمی کنه که چه اثرات و عواقب بدی برای کشور در آینده داره. شاید دورافتاده ترین نکته همینی هست که در اینجا بیان شده.

تجربه خودم در مورد این مساله و فرار مغزها ، چیزی نیست جز از دست دادن انبوهی از دوستان که به کشورهای آمریکا و کانادا و آلمان و هلند و فرانسه و استرالیا و حتی مالزی و …. مهاجرت کردند و اگر بخوام اینجا اسامیشون رو بنویسیم باید خیلی فکر کنم تا یادم بیاد چون تعدادشون زیاده.

فکر میکنم در بین رشته های تحصیلی ، متخصصین رشته های مهندسی برق ، مهندسی مکانیک ، مهندسی نرم افزار ، مهندسی سخت افزار و حتی مدیریت اطلاعات و … بیشترین مهاجرت رو دارند. بدون شک و تردید باید بگم مهاجرت این متخصصین در این ۵ سال اخیر بی سابقه بوده. هرچقدر هم که رئیس جمهور و وزاری محترمشون بگن فرار مغزها نداریم !! (اینجا) و (اینجا)

یک مطلب آماری هم در مورد این مساله (اینجا)

یک مطلب از ویکی پدیا در مورد همین مساله(اینجا)

و اما متن سایت ایرانیان انگلیس :

روند خروج نخبگان از کشور را چه “فرار مغزها” بنامیم ، چه “مهاجرت” و چه “رهایی” آنان از برخی ناهنجاری های جهان سومی و … تفاوتی در اصل ماجرا نمی کند و آن چه مهم است این که این  پدیده نه تنها واقعیت دارد ، بلکه در سال های اخیر تشدید نیز شده است به گونه ای که برخی دانشگاه های معتبر آمریکایی ، کانادایی و اروپایی با مسرت اعلام کرده اند که میزان پذیرش دانشجویان ممتاز ایرانی آنها در مقاطع ارشد و دکتری ، به طور ملموسی افزایش یافته و البته تجربه نیز ثابت کرده است که اکثریت قریب به اتفاق آنان هرگز به ایران برنمی گردند و ثمره علم آنها عاید ملت هایی می شود که بیشتر قدردان شان هستند  و این ، یک امر طبیعی است.

البته باید گفت که خروج نخبگان از کشور فقط به دانشگاهیان منحصر نمی شود بلکه نخبگان مالی نیز راه خروج از کشور را در پیش گرفته اند ، مخصوصاً با برنامه های متنوعی که در برخی کشورها برای جذب سرمایه ها و سرمایه داران در حال اجراست که طی آن کسانی که مبالغی از چند ده میلیون تومان تا چند صد میلیون تومان را با خود به آن کشورها می برند و سرمایه گذاری می کنند ، اجازه اقامت و حتی شهروندی می گیرند.

در این باب ، البته بسیار گفته اند و نوشته اند و طبیعی است که تا شرایط داخل کشور مهیای میزبانی مناسب مغزها و سرمایه ها نباشد این روند همچنان بی هیچ تعارفی ادامه خواهد داشت و گنجینه کشور از اندیشه ها و سرمایه ها تهی خواهد شد.

اما در کنار آسیب های وضعیت موجود ، که بدان بسیار پرداخته شده است ، یک مصیبت( و نه صرفاً آسیب) نیز وجود دارد که بدان کمتر توجه شده است.

می دانیم که بسیاری از ویژگی های فردی از رنگ مو گرفته تا ویژگی های رفتاری به صورت ژنتیکی از والدین و اجداد به فرزندان به ارث می رسد.

در این میان ، خصایص هوشی نیز از جمله مهم ترین محموله های ژنتیکی هستند که از نسل های قبلی به ارث می رسد به طوری که فرزندان و نوادگان انسان های باهوش ، عمدتاً (و نه الزاماً) از ضریب هوشی بالاتری برخوردارند.

بدیهی است که بار توسعه و پیشرفت جوامع نیز بر دوش هوشمندان و نخبگان هر جامعه ای است. حال وقتی در یک جامعه شرایط به گونه ای باشد که نخبگان در گذر زمان آن را ترک می کنند ، نه تنها خروج آنها ، مستقیماً جامعه را متاثر می کند ، بلکه در دراز مدت ، ذخیره ژنتیکی کشور را نیز فقیر تر می کند و در نسل های آتی ، روند انتقال ضرائب بالای هوشی به “ایرانیان آینده” با اختلال مواجه می شود.

در واقع خروج نخبگان از کشور، ماندگاری در خارج و ازدواج و زاد و ولدشان باعث انتقال این ویژگی های ژنتیکی در نسل هایی در خارج کشور می شود. نتیجه طبیعی و علمی این پروسه نیز این می شود که در دراز مدت ، متوسط ضریب هوشی ایرانیان کاهش می یابد به گونه ای که در رسانه های دهه ها و سده ها بعد ، این تیتر تکرار نخواهد شد که ضریب هوشی ایرانیان از متوسط جهانی بالاتر است!

در واقع ، یک نخبه علمی یا اقتصادی که از کشور خارج می شود ، تنها دانش و استعداد فردی یا مقداری ثروت مادی از کشور خارج نمی کند بلکه ژن های نخبگی و کارآمدی را نیز را خود می برد تا نسل های بعدی او در خارج از ایران از آن بهره مند شوند و جوامع میزبان شان را از آن بهره مند سازند.

نتیجه کلام آن که وضعیت کنونی پیامدهای راهبردی بزرگی دارد و تاریخ آینده ایران را به طور جدی تحت تاثیر قرار خواهد داد. بی گمان مسببان خروج مستمر نخبگان  از کشور ، نه تنها به ایران امروز ، که به آینده این سرزمین نیز ستمی بسیار بزرگ و غیر قابل اندازه گیری روا می دارند.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

7 پیام برای تهی شدن ذخیره ژنتیکی کشور از ضریب هوشی بالا

 1. آزاده گفت:

  سلام
  مطلب جالب اما تاسف برانگیزی بود
  امیدوارم روزی برسه که خیلی چیزها تو این مملکت درست بشه
  عکس ها جالب و مناسب هستند

 2. یعنی ما جزو آخرین نسل های باهوش کشور هستیم D:
  باید خیلی هم مواظب امید باشیم که چگالی مغزش به شدت بالاست و یکی از ذخایر ضریب هوشی ایران به حساب میاد.

 3. مهمان گفت:

  ای بیچاره ها
  تو رو خدا شماها فرار نکنید ذخیره ی کشور رو خالی نکنید
  گنجینه ژن ها رو فقیر نکنید
  وای….!!!
  ما که خنگیم و نفهم آخه اگه شماها برید این مملکت چیکار کنه …
  لینک ها رو هم دیدم وقتی منابع ، رادیو آزادی و فرداو.. باشه نباید به محتوا و اطلاعات گول خورد!

 4. خودم گفت:

  خوب متاسفانه شما واقعا همینطور هستید که خودتون میگید ، چون خودتون دارید میگید
  رئیس جمهورتون هم متاسفانه به خودتون میاد !
  ما هم اگر محدودیتهایی نداشتیم میرفتیم
  اتفاقا من رادیو فردا اصلا گوش نمیکنم ، گاهی سایتش رو میخونم ، رادیو آزادی هم اصلا نمی دونم چیه !!!
  فارس نیوز و رجا نیوز رو تقریبا یک روز در میون ولی میخونم !!
  ولی با خوندنش فقط تاسف میخورم
  اگر منظورت رسانه هست که این چیزا رو القا میکنه ، باید بگم ، هیچ رسانه ای در دنیا بی دلیل کاری رو نمیکنه ! صدا و سیما و بی بی سی واسه من از این دیدگاه هیچ فرقی ندارند ! دروغ دروغهدیگه و دشمن خداست دروغگو !!
  در ضمن لینکها ، رستاک بود و تابناک !!! نمیدونم رایدو فردا و آزادی رو از کجات آوردی ؟!؟!

 5. خودم گفت:

  و اگر دقت میکردید من از تجربه شخصی خودم نوشتم
  متاسفم که یاد گرفتیم که فقط محکوم کنیم چون مثل هم فکر نمیکنیم
  پیروز باشید

 6. مريم گفت:

  ببخشید اگر به تاریخچه اون دو تا نویسنده کتاب “ضریب هوشی و ثروت ملل”‌ مراجعه کنید می‌بینید که هر دو اهل انگلیس و البته با تفکرات نژادپرستانه و مرد سالارانه هستند. به نظر من یه نژاد پرست یه بیمار روانی است و نظرش در این مورد هیچ سندیتی نداره. خیلی خودتونو ناراحت نکنین. کار استکباره. چطور هر کی دوست انگلیسه ضریب هوشی بالاتری داره؟

 7. واقعا جای تاسف داره
  دیگه نخبه ای تو مملکت نمونده تقریبا
  تا چه خواهد شد در این سودا …..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *